"Jedynka" charytatywnie dla Catherine

20 listopada bieżącego roku, już po raz kolejny, w naszej szkole został zorganizowany koncert charytatywny na rzecz edukacji dziewczynki z Afryki. Catherine Mwanza ma 14 lat, jest uczennicą kl. VIII Szkoły Podstawowej w Chilumba w Zambii.

Inicjatorem akcji jest Szkolny Klub Wolontariatu „Samarytanie”, powadzony przez Halinę Sulimę-Zielik, wspierany przez Samorząd Uczniowski z opiekunami Danutą Szychtą –Zagwodzką i Moniką Guziak.
Popołudniowy koncert zgromadził liczną publiczność, wśród której dominowali uczniowie, rodzice, absolwenci „Jedynki” oraz pracownicy szkoły.
Niewątpliwą atrakcją koncertu był występ uczestników programu „Bitwa na głosy”, przedstawicieli zespołu Beaty Kozidrak: Natalii Nejman i Dawida Kowalskiego wraz z przyjaciółmi. Warto zaznaczyć, że Natalia i Dawid są absolwentami Gimnazjum nr 1 w Łęcznej i swoją obecnością chętnie wspomogli szczytny cel koncertu. W wykonaniu Natalii zgromadzeni usłyszeli m.in. przejmującą interpretację utworu zespołu Coma pt. „Sto tysięcy jednakowych nocy”, którego wykonaniem zwyciężyła w programie „Szansa na sukces”. Dawid wykonał m.in. utwór „Tears in heaven” z repertuaru Erica Claptona oraz autorską kompozycję.
Występ uczestników popularnego programu był niezwykle energetyczny, porwał zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy i dał potwierdzenie, że występy sceniczne są ich żywiołem.
Koncert uświetnili również ubiegłoroczni absolwenci: Ireneusz Kamiński i Krystian Świeca, którzy świetnie nawiązali kontakt z publicznością. Wykonali m.in. „Moją dumkę” z repertuaru Marka Trandy oraz wspólnie skomponowany utwór. Przyjemnością jest słuchać i widzieć jak wspaniale bawią się muzyką i czerpią z niej autentyczną radość.
Na uwagę i uznanie zasługuje fakt, iż absolwenci szkoły utrzymują z nią kontakt, a swoje talenty, które w niej niejednokrotnie odkryli dalej rozwijają i wykorzystują m. in. poprzez wspieranie przedsięwzięć charytatywnych.
Podczas imprezy zaprezentowały się również szkolne zespoły muzyczne działające pod kierunkiem Mirosława Kozery i Grzegorza Gomuły. Tradycyjnie w czasie koncertu trwał kiermasz smakowitych ciast przygotowanych przez uczniów o co zadbali wychowawcy poszczególnych klas.
Idea wsparcia dla afrykańskich uczennic została zapoczątkowana gdy szkolni wolontariusze nawiązali kontakt z pracującym od 25 lat w Zambii księdzem Janem Krzysztoniem. Ubiegłoroczny koncert charytatywny pozwolił społeczności szkolnej sfinansować naukę w szkole misyjnej zambijskiej uczennicy Precious Kantondi. Tegoroczny dochód z koncertu i kiermaszu ciast w kwocie ok. 1000zł zostanie przeznaczony na edukację dla Catherine Mwanza z Chilumba w Zambii oraz dla dzieci z Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łęcznej .

Rafał Brzozowski

24-02-2018